Lista aktualności Lista aktualności

Powstanie Warszawskie

„Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”

- to właśnie tak brzmiał rozkaz wydany przez Adolfa Hitlera, który 1 sierpnia 1944 r., przebywając na terenie „Wilczego Szańca” dowiedział się o wybuchu powstania warszawskiego.

Rozkaz nie okazał się jednak być łatwy do zrealizowania. Pomimo dużych strat w szeregi powstańcze bez ustanku wstępowali nowi uczestnicy.

Zakończony po 63 dniach zryw miał ogromne znaczenie polityczne. Polacy zademonstrowali nim chęć odzyskania niepodległości.

Namacalnym świadectwem o porażce polecenia dyktatora jest to, że wydarzenie mające miejsce 79 lat temu wciąż żyje w pamięci Polaków w całym kraju. Rok w rok, 1 sierpnia o godzinie 17.00 zatrzymujemy się - by w godzinie „W” oddać hołd Bohaterom.

Od 2018 roku, zwiedzając OEH-P „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo można natknąć się na wystawę poświęconą największemu powstańczemu zrywowi wolnościowemu II wojny światowej. Wiedząc, że heroizm warszawiaków nigdy nie powinien zostać zapomniany przykładamy do tego cegiełkę.

Pamiętajmy ❗❗❗