Lista aktualności Lista aktualności

Mołdawscy goście w Wilczym Szańcu

Współpraca miast w Europie posiada ponad 70 letnią tradycję. W tym roku podczas, obchodów 450-lecia Węgorzewa, podpisana została umowa partnerska z Mołdawskim miastem Straseni.

Celami partnerstwa Węgorzewa oraz Straseni, jest wymiana informacji na temat kultury, gospodarki oraz polityki miast partnerskich. Współpraca prowadzi również do umocnienia wzajemnych więzi między ludźmi, a także zapoznania się z historią regionów.

W skład delegacji zagranicznych gości oprócz samorządu Straseni, wchodzili włodarze z różnych części Mołdawii, prowadzących współpracę partnerską z Gminami; Węgorzewo, Ryn, Giżycko, Kruklanki oraz Budry.

Jednym z celów wizyty, była strażacka wymiana doświadczeń związanych z ochroną przeciwpożarową. Samorządy Mołdawskie otrzymały od Węgorzewa, oraz gminy Kruklanki odzież i sprzęt strażacki. Dwa wozy strażackie przekazał Ryn oraz gminy Giżycko.

Delegacja podczas wizyty zapoznała się również z historią Mazur. W związku z tym, w planie wycieczki nie mogło zabraknąć tak ważnego miejsca jakim jest „Wilczy Szaniec” .

W dniu 14 września 2021 roku, na zaproszenie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, Adama Roczniaka, Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo odwiedziła delegacja samorządowców z Mołdawii. Plan wycieczki obejmował zapoznanie się z historią Kwatery w której podczas II wojny światowej Adolf Hitler spędził ponad 800 dni. Delegacja Mołdawska podczas zwiedzania obiektu, dowiedziała się jakie decyzje były podejmowane na terenie kompleksu oraz jaki wpływ miały one na przebieg II wojny światowej.

W Sali kinowej, znajdującej się na terenie OEH-P „Wilczy Szaniec”, wyświetlono film o edukacyjnej działalności leśników z RDLP w Olsztynie.