Lista aktualności Lista aktualności

Dobry rok dla edukacji historycznej w lasach

Padł kolejny rekord frekwencji w Wilczym Szańcu. - W zeszłym roku byłą wojenną kwaterę hitlerowców odwiedziło 330 tysięcy turystów – podsumowuje Nadleśnictwo Srokowo, które od trzech zarządza tym obiektem.

Dawna hitlerowska kwatera dowodzenia, czyli Wilczy Szaniec, dziś będąca obiektem edukacji historycznej i przyrodniczej, optymistycznie kończy  prawie trzeci rok funkcjonowania  i prowadzenia go przez leśników z Nadleśnictwa Srokowo. Miniony już rok kalendarzowy  kończymy frekwencją turystów na poziomie 330 tys. i jest ona większa od roku 2018 o 35 tys., co stanowi kilkanaście procent.  Jeszcze przed tegorocznymi wakacjami  będziemy mogli pochwalić się milionowym turystą, odkąd Lasy Państwowe w 2017 r. przejęły obiekt. 

Daje to powody do zadowolenia i pokazuje, że działania leśnych opiekunów obiektu trafiają w oczekiwania turystów.  W tym roku rozpoczęto pierwszy etap inwestycji , które są widoczne dla odwiedzających nas turystów. Przed sezonem turystycznym zakończyliśmy przebudowę kompleksu wjazdowego z dwupasmowym wjazdem, pawilonem kasowym, przejazdem kolejowym, parkingiem dla jednośladów.  Natomiast zmniejszenie ruchu turystycznego jesienią pozwoliło na rozpoczęcie budowy nowych tras zwiedzania.  Pierwszy etap prac już zakończyliśmy i do dyspozycji turystów oddaliśmy 1,3 km utwardzonych i oświetlonych alejek. Było to niezwykle ważne przedsięwzięcie dla ludzi z niepełnosprawnością ruchową i  matek z dziećmi. Wymuszenie zwiedzania wybudowanymi alejkami  ograniczy także negatywny wpływ turystów na  elementy przyrodnicze tego fragmentu lasu.

Rozpoczynający się rok przyniesie kolejne nowości w postaci ekspozycji historycznych, np. zrekonstruowanego wnętrza baraku, w którym dokonano zamachu na Hitlera w 1944 r. Kolejna wystawa pokaże wyniki zeszłorocznych  podziemnych poszukiwań eksploratorów z zaprzyjaźnionej gdańskiej Fundacji Latebra. Kilkaset artefaktów wydobytych  podczas prac budowlanych  obrazuje wyposażenie schronów, uzbrojenia kwatery, przedmioty codziennego użytku, instalacje podziemne. 

Będzie to także rok budowy nowego pawilonu obsługi turystów z bogatą częścią sanitarną, biurem, sklepami, informacją turystyczną, pomieszczeniem dla przewodników.

Wilczy Szaniec to nie tylko ruiny. Zorganizowaliśmy kilka wydarzeń o charakterze edukacyjnym a w każdym w nich wzięło kilka tysięcy osób. Są to np. inscenizacje historyczne będąca żywą lekcją historii i patriotyzmu, plenery artystyczne i współuczestnictwo w promocyjnych akcjach ogólnopolskich.   

Cieszy nas fakt zwiększonego zainteresowania obiektem  nie tylko w miesiącach wakacyjnych. Obserwujemy zwiększony ruch jesienią i wiosną ze strony szkół korzystających z oferty przyrodniczo-historycznej, a także w miesiącach zimowych ze strony indywidualnych zwiedzających i grup zorganizowanych.